První myšlenka, která mě prvně napadla v souvislosti s řízení vlevo byla – holt budu jezdit vlevo na tom není nic složitého, řídit přeci umím.
Příprava
Určitě je lepší si pravidla silničního provozu nastudovat nejdříve teoreticky! V praxi by se totiž mohlo snadno stát, že se dostanete do situace, kterou v ČR řešíte naprosto jinak a naprosto nelogicky nedostanete přednost od nějakého toho Kiwáka (slangový název pro obyvatele Nového Zélandu).
Krásným příkladem může být následující situace:

Nový Zéland - pravidla silničního provozu (modré auto má přednost před červeným)
pro další příklady tedy doporučuji trochu více studia http://www.google.com/search?hl=cs&safe=off&rlz=1C1GGLS_csCZ357CZ357&q=Driving+rules+in+New+Zealand&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=
Praxe
Teď trochu k praxi: myslet si, že se člověk naučí řídit vlevo prakticky hned po svém usednutí do auta je bláhové. Z mé zkušenosti musím říct, že naučit se jezdit vlevo tak, aby člověk neohrožoval nevědomě sebe i okolí je pro mírně zkušeného řidiče otázkou 2-3 dnů.
Po 2-3 dnech člověk nabude, dojmu jistoty v řízení ale musí si stále uvědomovat, že pravidla jsou mu stále cizí a opravdového sžití s nimi ještě nedosáhl. Příklad z praxe je i můj malý výlet v protisměru po třech měsících na Novém Zélandě.
Jeli vozidlo v protisměru na stejné straně vozovky jako vy a dělící čára po vaší levé ruce – nepřemýšlejte moc dlouho nad tím, kdo má pravdu a přejeďte doleva 🙂
Kiwáci jsou si naštěstí tohoto handicapu turistů vědomi a velmi často se například na frekventovaných tazích setkáte se značkou “Keep left”.
Pravidlo pravé ruky při řízení vlevo dává smysl!
Pokuty na Novém Zéladu
Abych pravdu, řekl tak s touto částí moc zkušeností nemám ale překročení rychlosti o 18 Km/h ve městě vyjde cca na $200 stejně jako nepřipoutání se.
Alkohol za volantem na Novém Zéladu
Ano můžete si dát dvě piva a pak jedno každou následující hodinu ale namol tady jezdit nemůžete, když vás chytnou bude to drahý, případně si pobudete i nějaký ten čas ve vězení!
Pozor Kiwáci nejsou příliš dobří řidiči – ne nadarmo je každé druhé auto obouchané
Hodně štěstí a jezděte opatrně, jste přeci na výletě a ne na závodech…
6 komentářů
Petr citace:
23.8.2010 at 10.34 (UTC 1)
Vlevo už jsem řídil, ale tento obrazek mně dost zamotal hlavu. Kdyby jelo oranžové auto rovně,tak nemusí pouštět to modré??
admin citace:
24.8.2010 at 4.20 (UTC 1)
tohle pravidlo je trochu extrém a zvažuje se jeho zrušení ale stále platí… a kdyby jelo oranžové auto rovně, tak nemusí pouštět to modré…
masa citace:
3.9.2010 at 16.04 (UTC 1)
zajimalo by me, jak takovato situace probiha v praxi _ jedu po hlavni, chci odbocit doprava, zastavim na care, ktera je na silnici namalovana a cekam az mi da protijedouci vozidlo prednost_ je to tak ? zrejme to zabranuje tomu, aby se za mnou tvorila kolona stojicich aut_ zadne jine rozumne vysvetleni me nenapada. Mam povinnost na te care zastavit a hodit blinkr anebo se rovnou muzu vrhnot plnou parou dprava a otestovat tak brzdy oranzoveho ?
admin citace:
3.9.2010 at 23.53 (UTC 1)
Jen trochu k historii – pravidlo paradoxně pochází z Austrálie, kde ho už zrušili a původně bylo zavedeno kuli tramvajím ve městě.
Teorie:žádné zastavování na čáře – prostě mám přednost tak jedu a spoléhám se, že řidič opravdu odbočuje, když dává blinkr.
Praxe:já osobně si vždycky přibrzdím a zkontroluji, jestli si mě červené všimlo, ze začátku jsem pravidlo neznal a stávalo se mi, že jsme na sebe koukali a nikdo z nás nejel 🙂
L citace:
10.9.2010 at 19.46 (UTC 1)
Máte někdo zkušenost s dopravní nehodou, kterou nezaviníte? Jak se v takovém případě postupuje? Díky
admin citace:
13.9.2010 at 5.46 (UTC 1)
bohužel ano… Na NZ nemají povinné ručení jako v ČR, takže případné řešení může (v mém případě je) být komplikovanější…
Pokud se jedná o pomačkané plechy, měla by stačit klasická dohoda, kdo nehodu způsobil a výměna osobních údajů. Když je zranění je nutné volat policii. Bohužel Kiwáci jsou v tomhle trochu kurvy a když není pojištěný budete se náhrady dožadovat těžko – konkrétně já budu muset dát případ k soudu, protože týpek, co mě naboural na parkovišti u obchoďáku slíbil poslat peníze ale skutek utek a po dvou měsících dělá mrtvého brouka