Přihlásit se k odebírání RSS feed

«

»

Aug
16

Řízení a jízda vlevo přes Nový Zéland

První myšlenka, která mě prvně napadla v souvislosti s řízení vlevo byla – holt budu jezdit vlevo na tom není nic složitého, řídit přeci umím.

Příprava

Určitě je lepší si pravidla silničního provozu nastudovat nejdříve teoreticky! V praxi by se totiž mohlo snadno stát, že se dostanete do situace, kterou v ČR řešíte naprosto jinak a naprosto nelogicky nedostanete přednost od nějakého toho Kiwáka (slangový název pro obyvatele Nového Zélandu).

Krásným příkladem může být následující situace:

Nový Zéland - pravidla silničního provozu (modré auto má přednost před červeným)

Nový Zéland - pravidla silničního provozu (modré auto má přednost před červeným)

pro další příklady tedy doporučuji trochu více studia http://www.google.com/search?hl=cs&safe=off&rlz=1C1GGLS_csCZ357CZ357&q=Driving+rules+in+New+Zealand&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

Praxe

Teď trochu k praxi: myslet si, že se člověk naučí řídit vlevo prakticky hned po svém usednutí do auta je bláhové. Z mé zkušenosti musím říct, že naučit se jezdit vlevo tak, aby člověk neohrožoval nevědomě sebe i okolí je pro mírně zkušeného řidiče otázkou 2-3 dnů.

Po 2-3 dnech člověk nabude, dojmu jistoty v řízení ale musí si stále uvědomovat, že pravidla jsou mu stále cizí a opravdového sžití s nimi ještě nedosáhl. Příklad z praxe je i můj malý výlet v protisměru po třech měsících na Novém Zélandě.

Jeli vozidlo v protisměru na stejné straně vozovky jako vy a dělící čára po vaší levé ruce – nepřemýšlejte moc dlouho nad tím, kdo má pravdu a přejeďte doleva 🙂

Kiwáci jsou si naštěstí tohoto handicapu turistů vědomi a velmi často se například na frekventovaných tazích setkáte se značkou “Keep left”.

Pravidlo pravé ruky při řízení vlevo dává smysl!

Pokuty na Novém Zéladu

Abych pravdu, řekl tak s touto částí moc zkušeností nemám ale překročení rychlosti o 18 Km/h ve městě vyjde  cca na $200 stejně jako nepřipoutání se.

Alkohol za volantem na Novém Zéladu

Ano můžete si dát dvě piva a pak jedno každou následující hodinu ale namol tady jezdit nemůžete, když vás chytnou bude to drahý, případně si pobudete i nějaký ten čas ve vězení!

Pozor Kiwáci nejsou příliš dobří řidiči – ne nadarmo je každé druhé auto obouchané

Hodně štěstí a jezděte opatrně, jste přeci na výletě a ne na závodech…

6 komentářů

 1. Petr citace:

  Vlevo už jsem řídil, ale tento obrazek mně dost zamotal hlavu. Kdyby jelo oranžové auto rovně,tak nemusí pouštět to modré??

 2. admin citace:

  tohle pravidlo je trochu extrém a zvažuje se jeho zrušení ale stále platí… a kdyby jelo oranžové auto rovně, tak nemusí pouštět to modré…

 3. masa citace:

  zajimalo by me, jak takovato situace probiha v praxi _ jedu po hlavni, chci odbocit doprava, zastavim na care, ktera je na silnici namalovana a cekam az mi da protijedouci vozidlo prednost_ je to tak ? zrejme to zabranuje tomu, aby se za mnou tvorila kolona stojicich aut_ zadne jine rozumne vysvetleni me nenapada. Mam povinnost na te care zastavit a hodit blinkr anebo se rovnou muzu vrhnot plnou parou dprava a otestovat tak brzdy oranzoveho ?

  1. admin citace:

   Jen trochu k historii – pravidlo paradoxně pochází z Austrálie, kde ho už zrušili a původně bylo zavedeno kuli tramvajím ve městě.

   Teorie:žádné zastavování na čáře – prostě mám přednost tak jedu a spoléhám se, že řidič opravdu odbočuje, když dává blinkr.

   Praxe:já osobně si vždycky přibrzdím a zkontroluji, jestli si mě červené všimlo, ze začátku jsem pravidlo neznal a stávalo se mi, že jsme na sebe koukali a nikdo z nás nejel 🙂

 4. L citace:

  Máte někdo zkušenost s dopravní nehodou, kterou nezaviníte? Jak se v takovém případě postupuje? Díky

  1. admin citace:

   bohužel ano… Na NZ nemají povinné ručení jako v ČR, takže případné řešení může (v mém případě je) být komplikovanější…
   Pokud se jedná o pomačkané plechy, měla by stačit klasická dohoda, kdo nehodu způsobil a výměna osobních údajů. Když je zranění je nutné volat policii. Bohužel Kiwáci jsou v tomhle trochu kurvy a když není pojištěný budete se náhrady dožadovat těžko – konkrétně já budu muset dát případ k soudu, protože týpek, co mě naboural na parkovišti u obchoďáku slíbil poslat peníze ale skutek utek a po dvou měsících dělá mrtvého brouka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít HTML tagy a attributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>