Přihlásit se k odebírání RSS feed

«

»

Apr
05

IRD number aneb daňové číslo

IRD number je něco jako identifikace pro vašeho zaměstnavatele a pro úřady na Novém Zélandu, podle které zaměstnavatel odvádí daně z vaší výplaty státu. Pokud chcete na Novém Zélandu pracovat legálně je nezbytně nutné mít od “finančního úřadu” přidělené IRD number.

Nejjednodušší cestou k zařízení je návštěva nejbližší pošty na Novém Zélandu. Potřebujete dva dokumenty ověřující vaši totožnost například pas a mezinárodní řidičský průkaz (jeho vystavení v ČR je otázkou několika minut na nejbližším úřadě, kde vystavují mezinárodní řidičské průkazy http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708?POSTUP_ID=67&PRVEK_ID=152 a správní poplatek je 50Kč). Dále si sebou přineste vaše vízum a pak jen stačí vyplnit jednoduchý formulář, se kterým vám ochotně pomůžou případně i pracovníci na poště na Novém Zélandu. Oproti ČR je zde správní poplatek za vyřízení žádosti o IRD number 0$ :-). Pak jen stačí čekat na doručení dopisu, ve kterém vám přijde vaše IRD number a instrukce jak si případně kontrolovat vaše taxy.

Nemám mezinárodní řidičský průkaz = komplikace

Pro ty jež nevlastní tento kus papíru, je zde komplikace v podobě druhého dokumentu, který je nutné předložit při žádosti o IRD number.

První dokument je z takzvané “Category A dokuments” a tím je právě pas – nepředpokládám, že člověk, který vycestuje na Nový Zéland by nebyl vlastníkem pasu.

Druhý dokument je z takzvané “Category B documents” a tím může být jedna z následujících věcí

 • Novozélandský řidičský průkaz
 • Novozélandský občanský průkaz
 • Novozélandský studentský průkaz
 • Dopis potvrzující studium na Novém Zélandu (alternativní dokument k mezinárodnímu řidičskému průkazu)
 • Dopis potvrzující nabídku zaměstnání na Novém Zélandu (alternativní dokument k mezinárodnímu řidičskému průkazu)
 • Mezinárodní řidičský průkaz (již zmiňovaný v nejsnazší variantě)
 • Zámořský řidičský průkaz přeložený LTNZ autorizovaným překladatelem, pokud již není v angličtině

Proto pozor bez mezinárodního řidičského průkazu vás čeká komplikace, kterou bude složité řešit, protože “Dopis potvrzující nabídku zaměstnání na Novém Zélandu” vám může napsat jen budoucí zaměstnavatel a ten vás pro změnu bez IRD nuber nezaměstná, protože je to nezákonné!!!

Malá rada pro ty jež nevládnou bravurně angličtinou – nebojte se toho, mluvte pomalu a snažte se najít různé cesty jak se s lidmi domluvit a určitě to bez problémů zvládnete i třeba právě na poště.

3 komentářů

 1. ady citace:

  Dokumentem kategorie B muze byt take ceska obcanka – vyzkouseno znamymi. Adresu taky neni treba udavat, staci si pak cca za tyden zavola na bezplatnou linku a IRD vam sdeli, nebo si to pak nechat dorucit na adresu kde zrovna bydlite.

 2. Martin citace:

  Zdravim, chystam se na Novy Zeland tedka o prazdninach a chtel jsem se zeptat, jestli byste mi nemohl poradit ohledne hledani prace? Dekjuji předem Martin Maca

 3. admin citace:

  http://www.backpackerboard.co.nz/work_jobs/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete použít HTML tagy a attributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>